odblaskowi ambasadorzy

odblaskowi

Kampania Odblaskowi.pl ma na celu propagowanie noszenia elementów odblaskowych, które poprawiają widoczność pieszego i rowerzysty.

Jesienią i zimą zmrok zapada szybciej - wtedy notuje się najwięcej wypadków z udziałem pieszych. Aż 39% z nich ma miejsce na przejściach dla pieszych. Często, mimo że położone w terenie zabudowanym, przejścia są słabo oświetlone i osoba przechodząca jest źle widoczna.
Wchodząc po zmroku na pasy, w słabo widocznym miejscu, pieszy jest widoczny dopiero z 30 metrów. Kierowca jadący z dozwoloną prędkością 50km/h ma jedynie 2 sekundy na poprawną reakcję hamowania.
Założenie elementów odblaskowych zwiększa odległość, z której jest widoczny nawet do 150-200 metrów. Znacząco wydłuża to czas na poprawną reakcję kierowcy i poprawia bezpieczeństwo pieszego.

odblaskowi hamowanie miasto

Jeśli samochód poza terenem zabudowanym jedzie z prędkością 90-100km/h, czas reakcji na dystansie 30 metrów zmniejsza się do 1 sekundy. To zbyt mało na odpowiednią reakcję kierującego - hamowania i ominięcia pieszego z odpowiednią odległością. Po założeniu odblasku i zwiększenia odległości skąd jest on widoczny do 150 metrów, czas na manewr wydłuża się do 5 sekund. Przy włączeniu długich świateł odległość, z jakiej odblask jest widoczny, może zwiększyć się nawet do 1000 metrów przy prostym odcinku drogi.

odblaskowi hamowanie niezab

Świadomość zagrożeń wynikających ze słabej widoczności na drogach pieszych i rowerzystów w okresie jesienno-zimowym, sprawia, że po raz szósty podejmujemy działania mające na celu zwrócenie uwagi na ten problem w formie społecznej kampanii. Akcja ma charakter edukacyjny – o zagrożeniu uświadamiane są dzieci i ich rodzice, wszyscy wyposażani są w bezpłatne opaski odblaskowe i w przyjaznej atmosferze mogą przyswoić podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym - wszystko podczas organizowanych na terenie kraju akcji edukacyjnych. Głównym celem jest kształtowanie poprawnych nawyków, opartych na zdrowym rozsądku – zarówno po stronie pieszych, jak i kierowców.

Edycja 2015 akcji społeczno-edukacyjnej Odblaskowi.pl przybrała po raz kolejny zasięg ogólnopolski. Nasz Odblaskowy Patrol przemierzy ponad 12 tyś. km - od Rzeszowa po Szczecin, odbędzie się ponad 20 wydarzeń, podczas których prowadzić będziemy prezentacje i zajęcia dla najmłodszych. Rozdawać będziemy także przygotowane materiały informacyjne dla rodziców - mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z nimi, świecić będą przykładem dla swoich pociech. W sumie w ramach kampanii rozdamy 50 tyś. opasek odblaskowych i 50 tyś. broszur edukacyjnych.

W tym roku partnerem akcji jest Firma Carefleet oraz Centra Handlowe Auchan.


Dane i statystyki wypadków drogowych - Komenda Główna Policji